بررسی و درباره رم کامپیوتر ddr2 تونیسا بلاگ

رم کامپیوتر ddr2 و درباره آن

بررسی و درباره رم کامپیوتر ddr2

همه کامپیوتر ها برای داشتن عملکرد خوب باید رم داشته باشند. اما ممکنه بگویید که رم چیست؟ در این مقاله قصد داریم به معرفی رم کامپیوتر ddr2 بپردازیم. در ادامه شما می توانید به خوبی با رم کامپیوتر آشنا شوید و اطلاعات خوبی را کسب کنید.

بررسی و درباره رم کامپیوتر ddr2 تونیسا بلاگ

RAM خلاصه و کوتاه شده عبارت Random Access Memory  می باشد که به معنای حافظه دسترسی تصادفی است. بدون شک رم برای کامپیوتر یکی از مهمترین قطعات کامپیوتر است، و تاثیر بسیار زیادی روی سرعت عملکرد سیستم دارد.

یکی از مهم‌ترین قسمت‌های هر کامپیوتر رم آن است. رم پر سرعت باعث می‌شود که شما انتقال اطلاعات سریع‌تری داشته باشید. رم‌ها انواع مختلفی دارند که بین آنها رم کامپیوتر DDR2 هم سرعت مناسبی دارد و هم از نظر قیمت و مصرف انرژی بسیار به صرفه‌ است.

 

رم یکی از قسمت‌های اصلی کامپیوتر است. مقدار اندازه‌ی رم بنا به استفاده‌ای که از آن می‌کنید متفاوت است. هرچه رم کامپیوتر شما بیشتر باشد سرعت آن نیز بیشتر است. اگر مقدار رم کم باشد برای باز کردن برنامه‌های مختلف به مشکل می‌خورید و سیستم شما کند می‌شود. در واقع رم مقدار فضایی است که برنامه‌های مختلف می‌توانند اشغال کنند. ما در این مقاله قصد داریم در مورد انواع رم و ویژگی‌های آن بگوییم. با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

رم کامپیوتر DDR

تا سال 2000 میلادی رم‌ها با تکنولوژی SDR “Single Data Rate” عرضه می‌شدند. این نوع رم در هر کلاک پالس یک بیت از اطلاعات را انتقال می‌داد. در سال 2000 رزبم‌ها با تکنولوژی جدیدی روانه‌ی بازار شدند. آن تکنولوژیDDR “Double Data rata”  بود. تکنولوژی جدید باعث شد که در هر کلاک پالس دو بیت اطلاعات انتقال پیدا کند.

به عبارتی دیگر تکنولوژی DDR  با افزایش دو برابری سرعت انتقال، انقلاب بزرگی در صنایع کامپیوتر بوجود آورد. رم‌های SDR بر روی یک لبه‌ (لبه‌ی بالا رونده) کلاک پالس اطلاعات را انتقال می‌داد اما رم‌های DDR  بر روی دو لبه ( لبه‌ی بالا رونده و لبه‌ی پایین رونده ) کلاک پالس اطلاعات را جابجا می‌کند.

بررسی و درباره رم کامپیوتر ddr2 تونیسا بلاگ

انواع رم کامپیوتر DDR

رم‌های DDR دارای نسل‌های مختلفی می‌باشد. این رم‌ها با نام‌های DDR، DDR2، DDR3، DDR4 روانه‌ی بازار شدند. هرچه عدد رم بزرگ‌تر باشد یعنی نسل جدیدتر رم DDR است. این رم‌ها در شکل ظاهری، سرعت انتقال اطلاعات، انرژی مصرفی و تایمینگ یا تاخیر زمانی با هم متفاوت هستند.

هرچه نسل رم‌های DDR جدید شود ویژگی‌های در سرعت انتقال اطلاعات مصرف بهینه‌ی انرژی بهتر می‌شود. یعنی رم کامپیوتر  DDR2 از رم کامپیوتر DDR سرعت انتقال اطلاعات بیشتری دارد و میزان مصرف انرژی رم کامپیوتر DDR2 از DDR کمتر است. یکی از رم‌هایی که در سال‌های گذشته در ایران بسیار مورد استفاده قرار گرفت رم کامپیوتر DDR2 بود. به همین دلیل ما در ادامه‌ی این مطلب می‌خواهیم رم کامپیوتر DDR2 را مورد بررسی قرار دهیم. با ما همراه باشید.

رم کامپیوتر DDR2

رم‌ کامپیوتر DDR2 با ارتقا رم‌های DDR بوجود آمدند. سرعت انتقال در رم‌ کامپیوتر DDR2 دو برابر رم‌های DDR بود. همونجوری که گفتیم رم‌های DDR در هر کلاک پالس 2 بیت اطلاعات انتقال پیدا می‌کرد. اما در رم‌های DDR2 که نسل جدید رم‌های DDR بودند این انتقال در هر کلاک پالس 4 بیت بود.

افزایش سرعت انتقال اطلاعات باعث محبوبیت و استقبال زیاد کاربران از این رم‌ها شده بود. نکته‌ی دیگری که بین رم‌های DDR و رم کامپیوتر DDR2 تفاوت ایجاد می‌کرد میزان مصرف انرژی بود. رم‌های DDR 2.5 ولت انرژی مصرف می‌کردند اما رم‌های DDR2 1.8 ولت انرژی نیاز داشتند.

رم‌ DDR و رم کامپیوتر DDR2 از نظر ظاهری هم با هم تفاوت‌هایی داشتند. تفاوت اولیه‌ی این رم‌ها در محل شکاف بین پین‌ها بود. البته این شکاف بین DDR و DDR2 زیاد نبود ولی در نسل‌های بعدی رم DDR محل شکاف با فاصله‌ی بیشتری ایجاد شد و به راحتی قابل تشخیص بود.

تفاوت دیگری که در ظاهر رم‌ DDR و رم کامپیوتر DDR2 وجود دارد، استفاده از تکنولوژی BGA در رم‌های DDR2 به جای تکنولوژی TSOP در رم‌های DDR بود. یعنی وقتی پایه‌های آی سی رم‌ کامپیوتر DDR2 رو نگاه می‌کنید چیپ‌های مشکی را می‌بینید که به ماژول لحیم شدند اما در رم‌های DDR پین‌ها کاملا مشخص است.

درباره‌ی مدیریت وبسایت تونیسا بلاگ

پویا امیری، برنامه نویس و دیجیتال مارکتر. موسس وبسایت تونیسا بلاگ.

همچنین ببینید

افزایش فروش محصولات با دیجیتال مارکتینگ

افزایش فروش با دیجیتال مارکتینگ

فواید دیجیتال مارکتینگ برای افزایش فروش و کسب درآمد عالی حتما برای شما سوال است …

یک نظر

  1. عالی بود ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *