بافت فرش دستباف min 3 تونیسا بلاگ

نحوه تشخیص بافت فرش و انواع آن

فرش هایی که امروزه مشاهده می کنیم انواع مختلفی دارند که بافت آن ها می تواند مختلف باشد. در ادامه به بافت فرش ها خواهیم پرداخت، پس تا پایان این مقاله با تونیسابلاگ همراه باشید.

تاریخچه کوتاهی از فرش

قبل از شروع به ارائه نکات مربوط به بافت فرش و مشابه آن، قصد داریم در ابتدا به تاریخچه کوتاهی از فرش و استفاده از آن بپردازیم. همانطور که می دانید ایرانیان اولین افرادی بودند که از فرش استفاده کرده اند. در ایران باستان وجود فرش بسیار مهم بود و با گذر زمان خلاقیت در ایجاد آن افزایش یافت. شواهد و تحقیقات دال بر وجود فرش های دستبافت قدیمی در زمان ساسانیان و هخامنشیان است. با این تفاوت که ملت ها و اقوام دیگر در آن دوران ها بر روی زمین خالی یا زیلو و زیرانداز های گیاهی زندگی می کردند.

بافت فرش - تونیسابلاگ

نحوه تشخیص بافت فرش و انواع آن

نحوه تشخیص بافت فرش و انواع آن

کلیات بافت فرش

کلمه فرش به معنای چیزی است که با نخ یا ابریشم ساخته میشود که به عنوان زیرانداز نرم و راحت استفاده شود. بافت فرش در دوران های مختلف متفاوت بوده است. برای مثال در دوران های قدیم از پشم گوسفندان برای ساخت نخ استفاده می کردند تا بتوانند در قالی بافی استفاده کنند. همچنین در دوران های دیگر بافت فرش ها به کمک ابریشم بهبود یافت و شکل و ساختار بهتری را به خود گرفت. اما اکنون در دنیای صنعتی از نخ های مصنوعی برای ساخت فرش استفاده می شود. از دلایلی که باعث استفاده از نخ های مصنوعی می شود، ارزان بودن و ساخت سریع آن است.

نحوه تشخیص بافت فرش

ساختار و بافت فرش اهمیت بسیاری در ارزش و زیبایی آن دارد. برای شناسایی بهتر فرش و بافت آن باید فرش های بسیاری را از نزدیک مشاهده کنید و با لمس و مشاهده آن ها تشخیص خود را یادداشت کنید.

نحوه تشخیص بافت فرش و انواع آن

فرش دست بافت

فرش هایی که به وسیله دست بافته می شوند، دستباف نام دارند. این فرش ها با توجه به اینکه توسط انسان ساخته می شود و برای ساخت آن زمان بسیار و دقت بالایی نیاز است، دارای ارزش و قیمت بالایی نیز است. همچنین ظرافت و زیبایی در آن بسیار است زیرا سازنده ممکن است در هر مرحله طرح جذاب و خاصی را اضافه کند که دستگاه قادر نیست.

• فرش ماشینی

همانطور که از اسم آن نیز پیداست، فرش های ماشینی با دستگاه ساخته می شوند و طبق الگویی که به آن ها داده می شود با سرعت و دقت بالا بافته خواهند شد. بافت فرش های ماشینی با دستباف متفاوت هستند و معمولا این نوع فرش ها از ارزش کمتری در مقایسه با فرش های دستباف برخوردار هستند. اما مهمترین مزیت آن ها، زیاد بودن تنوع و تعداد است که همیشه می توان در دسترس داشت.
در بالا دو مورد از مشهورترین روش های ساخت فرش را برای شما بیان کردیم که می تواند در نحوه تشخیص بافت فرش برای شما مفید باشد.

نحوه تشخیص بافت فرش و انواع آن

انواع بافت ها

• بافت تک پودی

در این طرح به ازای هر پود، یک ردیف نخ خاب به فرش افزوده میشود.

• بافت دو پودی

در این طرح به ازای هر دو پود، یک ردیف نخ خاب به فرش افزوده میشود.

• بافت سه پودی

در این طرح هم به ازای هر سه پود یک ردیف نخ خاب افزوده می شود.

• بافت تخت

نوعی بافت دو پودی به همراه نخ های رنگی بخش برزنتی فرش را تشکیل میدهد.

• بافت سیسال

دارای ساختار بسیار ساده که نوعی فرش بدون خاب ایجاد می کند. سازندگان فرش های ماشینی آن را پیشنهاد می دهند.

این ها انواع بافت هایی بودن که در ساخت فرش استفاده خواهند شد. سعی کردیم توضیح کوتاهی در خصوص هر یک برای شما بنویسیم. شرح کامل تک تک موارد بالا بسیار زیاد و زمانبر است که در شرح این مقاله نمی گنجد. در صورتی که قصد دسترسی به آموزش بافت فرش دارید می توانیم به شما کمک کنیم تا در این زمینه بیشتر حرفه ای شوید. در ضمن توصیه می شود حتما به افرادی که در این زمینه مهارت دارند مراجعه کنید و درخواست راهنمایی کنید.

لطفا مقاله تحلیل و بررسی ماشین لباسشویی سامسونگ را ببینید.

درباره‌ی رامین محمودی

فارغ‌التحصیل کارشناسی رشته نرم افزار کامپیوتر از دانشگاه آزاد سنندج بسیار علاقمند به برنامه نویسی و طراحی سایت هستم و تا رسیدن به اهداف بسیار تلاش میکنم

همچنین ببینید

IMG 20221115 140604 تونیسا بلاگ

خرید محصولات ورزشی ارزان در سال ۲۰۲۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *