سکته قلبی - تونیسابلاگ

سکته قلبی یا حمله قلبی چیست؟

سکته قلبی - تونیسابلاگ

سکته قلبی یا حمله قلبی چیست؟ علل و عوامل بروز سکته قلبی چیست؟ علائم سکته قلبی کدامند؟ برای پیشگیری از سکته قلبی باید چیکار کرد؟ پاسخ همه این سوال ها را با خواندن این مقاله تا پایان، دریافت خواهید کرد. به همین منظور در این مقاله از تونیسابلاگ به موضوع سکته قلبی می‌پردازیم تا اطلاعات مفیدی را در مورد علت سکته قلبی، عوامل خطر، پیشگیری از سکته قلبی را به شما عزیزان ارائه دهیم. پس تا پایان این مقاله همراه ما باشید.


سکته قلبی یا حمله قلبی چیست؟

سکته قلبی که به آن حمله قلبی یا ام آی یا آنفارکتوس میوکارد نیز گفته می شود، زمانی اتفاق می‌افتد که خون اکسیژن کافی به قسمتی از عضله قلب نرساند و این باعث مرگ ماهیچه‌های قلبی یا نکروز می شود.

در واقع فرایند اصلی حمله قلبی به این صورت است که در ابتدا رگهای قلب مسدود می شوند و انسداد رگهای قلب احتمالا در اثر تجمع چربی، کلسترول و یا به دلیل جمع شدن مواد دیگر در شریان های قلب یا عروق کرونر اتفاق می‌افتد. رسوب این کلسترول ها و چربی ها، پلاک های چربی را به وجود می آورد که به مرور زمان این پلاک های چربی بزرگتر شده و خون نیز به سختی از این رگها عبور می کند. این روند تا زمانی پیش می رود که رگ قلبی به صورت کامل بسته شود. در نتیجه انسداد رگ قلبی، حمله قلبی به فرد دست می دهد.

اگر راههای پیشگیری از سکته قلبی را بهتر بشناسیم می توانیم تا حد زیادی خود و یا حتی دیگران را از مرگ نجات دهیم.

سکته قلبی - تونیسابلاگ

علائم و نشانه‌های سکته قلبی

در واقع علائم سکته قلبی می توان به صورت تنگی نفس، احساس سرگیجه، استفراغ، درد در ناحیه قفسه سینه ظاهر شود. در زیر لیستی از علائم و نشانه‌های سکته قلبی را نام خواهیم برد.

 • استفراغ
 • تنگی نفس
 • حالت تهوع
 • خس خس سینه و سرفه
 • درد در قفسه سینه
 • احساس سرگیجه
 • سبکی سر
 • عرق سرد
 • احساس شدید اضطراب

با تشخیص هر کدام از این عوامل، فوراً راهکارهای پیشگیرانه را پیاده کنید تا کمترین آسیب را از سکته قلبی دریافت کنید.

سکته قلبی - تونیسابلاگ

علائم و نشانه‌های ایست قلبی

شاید این سوال در ذهن شما خطور کند که ایست قلبی با سکته قلبی چه تفاوتی دارد؟ حمله قلبی در اثر گرفتگی رگهای قلبی یا لخته شدن خون در رگ ها ایجاد می شود اما ایست قلبی، توقف جریان الکتریکی قلب به طور ناگهانی می باشد. ایست قلبی اگر فورا درمان نشود منجر به مرگ فرد می شود.

بنابراین آگاهی از علائم و نشانه‌های ایست قلبی بسیار حائز اهمیت است. در ادامه چند مورد از این علائم را لیست کرده ایم.

 • از دست دادن نبض
 • سبکی سر و سرگیجه
 • تنگی نفس
 • استفراغ و احساس ناراحتی معده
 • افتادن و از دست دادن تعادل
 • ضربان تند و تپش قلب سریع
 • درد قفسه سینه
 • عدم هوشیاری

نکته مهم: اگر هر کدام از این علائم ایست قلبی را مشاهده کردید فورا با اورژانس تماس بگیرید و تنفس مصنوعی را انجام دهید که به آن عملیات CPR یا احیای قلبی ریوی نیز می گویند. با انجام این اقدامات می توانید جان یک نفر را از مرگ نجات دهید.

علل و عوامل بروز سکته قلبی

عواملی زیادی در بروز سکته قلبی دخیل هستند که شناسایی این عوامل می تواند به ما در پیشگیری از حمله قلبی کمک کنند. عواملی همچون مصرف سیگار و دخانیات، فشار خون بالا، قند خون بالا یا دیابت، مصرف مداوم انواع نوشیدنی‌های الکلی، نداشتن رژیم غذایی سالم، ورزش نکردن و عدم تحرک، افزایش وزن، هوای سرد، افسردگی، سن بالا و فشار کاری.همه این موارد به نوبه خود و به مرور زمان می توانند باعث افزایش میزان کلسترول خون و ایجاد پلاک شوند که در نتیجه آن سکته قلبی رخ می دهد.

سکته قلبی - تونیسابلاگ

روش های پیشگیری از سکته قلبی

پیشگیری همیشه کم هزینه ترین و بهترین روش درمان است. برای پیشگیری از سکته قلبی می توان روش های زیر را به کار بست.

۱. ورزش کنید

روزانه به صورت منظم ورزش کنید. ورزش کردن بهترین روش برای پیشگیری از بیماری های قلبی و عروقی است. اگر نمی توانید ورزش کنید حداقل روزی نیم ساعت پیاده روی کنید. پیاده‌روی نیز تأثیر بسزایی در حفظ سلامتی شما دارد.

۲. سیگار کشیدن و استعمال دخانیات را ترک کنید

اگر سیگار می کشید یا دخانیات مصرف می کنید بی درنگ آنها را کنار بگذارید. استعمال سیگار و انواع دخانیات، میزان اکسیژن موجود در خون را کاهش می دهد و عملکرد رگهای خونی و قلب را مختل می کند پس تردید نکنید و استعمال دخانیات را ترک کنید.

۳. رژیم غذایی سالم را استفاده کنید

رژیم غذایی مانند غلات، میوه‌ها و سبزیجات تازه که فیبر بالا و چربی خیلی کمی دارند را استفاده کنید. شاید مصرف غذاهای چرب در کوتاه مدت اثری نداشته باشند اما به مرور زمان و رفته رفته اثر خود را بر روی میزان کلسترول خون و انسداد رگها می گذارند پس مراقب سلامتی خود باشید.

۴. کاهش وزن و رسیدن به وزن ایده آل

وزن بالا و چاقی مفرط یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در ایجاد سکته قلبی است. با کمی ورزش و بکارگیری روش های کاهش وزن، خود را از خطر ابتلا به این عارضه دور کنید.

سکته قلبی - تونیسابلاگ

۵. به طور منظم چکاپ کامل بگیرید

به صورت دوره ای و منظم چکاپ کامل بگیرید، با این کار از وضعیت جسمی خود آگاه خواهید شد و اطلاعاتی را بدست خواهید آورد که شما را در خصوص پیشبرد یک زندگی سالم، کمک خواهد کرد.

روش های تشخیص سکته قلبی

بعد از آنکه فرد دچار سکته قلبی شد برای تشخیص اینکه فرد به این عارضه دچار شده است از روش های زیر استفاده می کنند.

۱. آنژیوگرافی (Angiography)

آنژیوگرافی به این صورت است که یک مایع رنگی را از طریق کاتتر به سرخرگی از قسمتی از بدن (معمولا از طریق کشاله ران) تزریق می کنند. این مایع رنگی وارد شریان های قلب می شود و از طریق اشعه ایکس قسمت مسدود شده رگ را شناسایی می کنند.

۲. آزمایش خون

روش دوم برای تشخیص سکته قلبی، آزمایش خون است. در هنگام گرفتن آزمایش خون، اگر میزان پروتئین های قلب در خون بالا باشد، حمله قلبی تشخیص داده می شود.

۳. الکتروکاردیوگرام (Electrocardiography یا ECG)

همان نوار قلب است که با چسباندن الکترودهایی به قفسه سینه و مچ پا سیگنالهایی به صورت امواج سینوسی بر روی مانیتور نمایان می شود. نوار قلب یا الکتروکاردیوگرام به صورت چاپی ارائه می شود.

۴.‌ سی تی اسکن و MRI

آزمایشاتی به صورت تصویربرداری از قلب و قفسه سینه گرفته می شود که به صورت تصاویر کاربردی و مفید در اختیار متخصص قلب و عروق قرار می گیرد. در سی تی اسکن از اشعه ایکس استفاده می شود و در MRI از میدان مغناطیسی.

سکته قلبی - تونیسابلاگ

۵. اکوکاردیگرافی (Echocardiography)

نحوه آزمایش در این روش به این صورت است که تصاویر متحرکی از قلب گرفته خواهد شد و این کار با استفاده از امواج صوتی انجام می شود. نحوه پمپاژ خون توسط حفره‌ها و دریچه‌های قلب در این تست به خوبی نشان داده می‌شود.

 عوارض سکته قلبی

باید گفت که سکته قلبی عوارض مخربی دارد که در پایین آنها را توضیح خواهیم داد:

 • مرگ

متأسفانه آمارها حاکی از آن است که ۵۰ درصد افرادی که دچار سکته قلبی می شوند جان خود را از دست خواهند داد و هر روز بر این آمار افزوده می شود.

 • نارسایی قلبی (Heart failure)

از عوارض دیگر سکته، نارسایی قلبی است. علائم نارسایی قلبی نیز می تواند شامل تنگی نفس ناگهانی، حالت تهوع، تورم پاها باشد که به صورتی که بیمار از شدت آن از خواب بیدار می شود یا در حین انجام کارهای عادی مانند بالا رفتن از پله ها، روزانه بروز می کنند.

 • شوک قلبی (Cardiogenic shock)

یکی از علائم بسیار خطرناک حمله قلبی، شوک قلبی است. آمارها نشان می دهد که ۱۵ درصد افرادی که حمله قلبی به آن ها دست می دهد دچار شوک قلبی می شوند و بیشتر از ۹۰ درصد افرادی که به شوک قلبی دچار می شوند, می‌میرند. در حالت شوک قلبی که به آن کاردیوجنیک نیز می گویند، قلب قادر نیست به اندازه کافی خون پمپاژ کند. از جمله علائم شوک قلبی را نیز می توان تنگی نفس شدید، تنفس سریع، فشار خون پایین و نداشتن هوشیاری را نام برد.

 • اختلال در ریتم و سرعت ضربان قلب

در حالت عادی ضربان قلب بین ۵۰ تا ۱۰۰ بار در دقیقه است. هنگامیکه فرد دچار سکته قلبی می شود در سرعت و ریتم ضربان قلب اختلال ایجاد می شود. دو نوع اختلال ضربان قلب داریم: آریتمی و دیس ریتمی. آریتمی یعنی اینکه ضربان قلب وجود ندارد و دیس ریتمی یعنی اینکه ضربان قلب به درستی کار نمیکند.

 • پریکاردیت (Pericarditis)

این عارضه معمولا بین ۲۴ تا ۷۲ ساعت بعد از حمله قلبی رخ می دهد و علائم شایع آن، درد در قفسه سینه و ریتم غیر معمولی ضربان قلب است.

سکته قلبی - تونیسابلاگ

 • پارگی قلب (Cardiac rupture)

از دیگر عوارض خیلی خطرناک سکته قلبی پارگی قلب است که بعد از شوک قلبی و آریتمی، بیشترین آمار مرگ و میر را دارد. عامل اصلی و مهم که باعث بروز این مشکل می شود، فشارخون بالاست و شایع ترین محل پارگی، دیواره بطن چپ قلب است. طبق تحقیقات انجام شده این عارضه در زنان بیشتر از مردان وجود دارد و از پیامدهای آن می توان افت فشارخون، تنگی نفس و درد در ناحیه قفسه سینه را نام برد.

درمان بیماران سکته قلبی

زمانیکه فرد دچار سکته یا حمله قلبی شد و پس از ارجاع به بیمارستان، اقداماتی برای درمان بیمار بسته به میزان شدت سکته قلبی و علت بروز آن انجام می شود که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.

۱. درمان از طریق آنژیوپلاستی

در این روش پزشکان از طریق یک لوله بسیار باریک که یک بالن خاص به سر آن متصل است وارد رگ بیمار می کنند و در محل انسداد رگ، این بالن را باد می کنند و با این روش عروقی که گرفته شده یا تنگ شده اند را باز می کنند. پزشکان بیشتر روش آنژیوپلاستی را زمانی به کار می برند که حداکثر یک یا دو رگ گرفتگی داشته باشند.

سکته قلبی - تونیسابلاگ

۲. درمان از طریق آنژیوپلاستی لیزر

این روش نیز همانند روش قبلیست با این تفاوت که به جای بالن، یک لیزر به سر لوله متصل می کنند و از طریق لیزر شریان های مسدود شده را باز می کنند.

۳. درمان از طریق آتروکتومی

روش آتروکتومی دقیقاً مثل دو روش قبلیست، اما در روش آتروکتومی به جای بالن و لیزر یک تیغه مخصوص به سر لوله متصل می کنند و این تیغه مخصوص با چرخش در محل مسدود شده شریان، پلاکهای رسوب شده را از بین می برد.

۴. درمان از طریق پروسه استنت

استنت یک سیم مخصوص لوله ای است که از آن جهت باز نگه داشتن شریان ها در حین آنژیوپلاستی استفاده می شود.

۵. درمان از طریق عمل جراحی دریچه قلب مصنوعی

در این روش، درچه ای که آسیب دیده و خراب شده است با یک دریچه مصنوعی جدید که از جنس فلز است جایگزین می شود.

۶. درمان از طریق عمل جراحی بای پس قلب

این روش به صورت عمل قلب باز است. پزشکان با بهره گرفتن از رگهای سالم از قسمت‌های دیگر بدن و تعویض آنها با شریان‌های مسدود شده قلب، بیماران را درمان می کنند. عمل جراحی بای پس قلب در بیمارانی که شرایط حاد و گرفتگی عروق پیچیده دارند انجام می شود.

۷. درمان از طریق کاردیومیوپلاستی

در این روش که به صورت آزمایشیست در آن عضلات اسکلتی بدن از ناحیه کمر یا شکم گرفته می شوند و جایگزین عضلات قلب آسیب دیده از سکته  قلبی می شوند.

۸. درمان از طریق پیوند قلب

این روش جزو پرهزینه ترین و سخت ترین عمل های مربوط به قلب است. در این روش قلبی را که آسیب دیده و کارایی خود را از دست داده است از بدن خارج کرده و قلب اهدایی و سالم را جایگزین آن می کنند.

سکته قلبی - تونیسابلاگ

۹. درمان از طریق تجدید عروق ترانس میوکارد (TMR)

در این پروسه، پزشکان سوراخهای متعددی را از طریق TMR از بیرون قلب به داخل اتاقک پمپاژ خون انجام می دهند.

 کلام پایانی

بهترین درمان برای سکته قلبی پیشگیری است. برای پیشگیری از حمله قلبی می توانید با ورزش کردن، عدم استعمال دخانیات، مصرف رژیم غذایی سالم، مصرف میوه‌ها و سبزیجات تازه و کاهش وزن این کار را انجام دهید. اگر احیانا شما یا کسی در اطراف شما دچار سکته قلبی شد دست پاچه نشوید بلکه سریعآ با اورژانس تماس بگیرید و سعی کنید با تنفس مصنوعی فرد را به زندگی برگردانید.

ممنون و سپاسگزاریم که تا پایان این مقاله ‌‌‌‌‌‌‌‌همراه ما بودید می توانید نظرات و دیدگاههای خود را در خصوص این مقاله برای ما بفرستید.

پیشنهاد می کنیم مقاله کبد چرب و ۸ روش مؤثر برای درمان کبد چرب را مطالعه بفرمایید تا اطلاعات مفیدی را در خصوص کبد چرب کسب کنید.

 

درباره‌ی رامین محمودی

فارغ‌التحصیل کارشناسی رشته نرم افزار کامپیوتر از دانشگاه آزاد سنندج بسیار علاقمند به برنامه نویسی و طراحی سایت هستم و تا رسیدن به اهداف بسیار تلاش میکنم

همچنین ببینید

سلامت بدن = تونیسا بلاگ

سلامت بدن و راز حفظ آن

چطور بدن خود را سالم نگه‌داری کنیم ؟ همانطور که می دانید، سلامتی برای هر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *